گام به گام نوشتن رزومه عالی، چطور بهترین رزومه را درست کنیم؟

نوشتن رزومه اولین قدم به دست آوردن کار است. پس باید بدانیم چطور به سمت ساختن چنین مدرک شخصی مهمی حرکت کنیم و به دنبال آن مسیرهایی را پیدا کنیم که ما را به سمت درست ساختن تخصص و حرفه خودمان هدایت می‌کند.

 

پله پله تا رسیدن به یک رزومه به خوبی سازماندهی شده

رزومه خلاصه‌ای است از حرفه و سابقه تحصیلی شما. سازمان‌ها رزومه شما را تطبیق می‌دهند با جایگاه‌های شغلی خالی شده تا ببینند آیا این تطابق به خوبی منطبق می‌شود یا آنکه باید به دنبال نامزد دیگری برای کار باشند. به این ترتیب، اهمیت رزومه در چگونگی ارائه سابقه حرفه‌ای شما است تا آنکه با جایگاه شغلی بیشتری همپوشی را داشته باشد.

اصول نوشتن رزومه

انتخاب فرم مناسب برای رزومه:

به طور کلی سه شکل کامل رزومه وجود دارد:

 • رزومه تنظیم شده برای توالی زمانی
 • مهارت‌محور
 • ترکیبی

برای آنکه بتوانید در بازار کار شکار بهتری به دست بیاورید یا حتی ارتقا شغلی بیابید ممکن است به بیش از یک رزومه نیاز داشته باشید. مثلا می‌توانید هم یک رزومه توالی زمانی داشته باشید و هم یک مهارت‌محور، اما شاید بد نباشد یک ترکیبی را جایگزین یکی از این دو کنید، آن هم با توجه به نیاز سازمان مورد نظر و شخصیت مدیر منابع انسانی که بنا است شما را ارزیابی کند.

رزومه توالی زمانی معکوس:

یک روش قدیمی و همچنان محبوب سازمان‌ها و مدیران منابع انسانی. افرادی که نظم برایشان مهم است و کمی سن و سال دارند و البته محافظه کار، از این شیوه رزومه استقبال می کنند.

مهارت‌محور:

که یک شیوه رزومه نویسی بر اساس اولویت قرار دادن مهارت شما است. اگر روی سابقه کاری نمی‌توانید مانور لازم را بدهید یا آنکه به دنبال تغییر شغل هستید این شیوه را امتحان کنید. چون اول مهارت می‌آید بعد سابقه کاری و ناسازگاری سابقه و جایگاه شغلی کمتر در چشم جلب توجه می‌کند.

ترکیبی:

بهترین کار این است که از مزیت‌های هردو شیوه رزومه نویسی بهره لازم را ببریم و به این صورت بتوانیم بهتر خودمان را ارائه کنیم.

سربرگ خوبی تدارک ببینید.

سربرگ می‌تواند شامل نام و مشخصات فردی و اطلاعات تماس شما باشد. نکته مهم این است که می‌توانید مشخصات شبکه‌های اجتماعی و ویس میل را هم اضافه کنید. سعی کنید خیلی در دسترس به نظر برسید. ایمیل شما باید حرفه‌ای به نظر برسد. به طور مثال XXX_2000@ ایمیل خوبی برای کارهای حرفه‌ای نیست.

 

بیانیه خلاصه رزومه

در حداکثر دو جمله، کارتان را خلاصه کنید. این بیانیه شعار تبلیغاتی شخصی شما است ضمن اینکه تصویری از سفر حرفه‌ای شما در مسیر کاری‌تان ارائه می‌دهد. اگر کاری که برایش اقدام می‌کنید با بیانیه خلاصه رزومه خیلی مرتبط نیست، صرف نظر کنید و بدون خلاصه رزومه بفرستید.

تجربه‌هایتان را فهرست کنید

 • با کارهای جدید تر شروع کنید و سابقه‌های قدیمی را پایین‌تر بیاورید به ترتیب زمان.
 • این بخش نشان می‌دهد کجا شما مشغول بوده‌اید و چه مسئولیت‌هایی داشته‌اید. سعی کنید برای هر سابقه شغلی یک هنری که از انگشتتان باریده ذکر کنید. چیزی که یاد گرفته‌اید یا مهارتی که توسعه‌اش داده‌اید.
 • چون رزومه نباید زیاد باشد و بیشتر از یک صفحه طولانی شود، سعی کنید با خساست تجربه‌هایتان را بنویسید. آن‌هایی که ارتباط بهتری دارند را اول بیاورید.
 • نگران زیاد یا کم بودن میزان سابقه نباشید. سخت کوش به نظر برسید، همین.
 • جملات را با کلمات پرانرژی شروع کنید؛ مثلا بنویسید تنظیم سیاست‌های کاری… یا همکاری در زمینه بهین‌گزینی… یا بازآفرینی شهری با رویکرد…
 • نگران گپ شغلی نباشید. شفاف باشید و نظم تاریخی خودتان را حفظ کنید.
 • برای فرمت مهارتی/ترکیبی فهرست را با ارائه لیستی از مهارت ها شروع کنید.

مهارت‌ها بخشی از رزومه هستند که شما می‌توانید بهتر نقاط قوت و ویژگی‌های شخصیتی‌تان را معرفی کنید. پس با معرفی دقیق مهارت‌هایتان شروع کنید و پیش‌بروید. برای هر کدام یکی دو سطر توضیح خوب است که داشته باشید. اینکه چطور این کار را یاد گرفتید و کجا آن را توسعه دادید. خیلی خلاصه و شفاف بنویسید. درمورد مهارت های بین فردی بخوانید.

 • فهرست مهارت‌های مرتبط با جایگاه شغلی را اول بگذارید چون سازمان مورد نظر شما به دنبال ارتباطات بیشتر و همسویی حداکثری نامزد شغلی است.
 • فهرست نرم‌افزارهایی را که بلدید بیاورید و برای هرکدام درجه حرفه‌ای بودنتان را مشخص کنید. این خیلی به ارزش شما اضافه می‌کند.

مثال:
خودانگیخته و خودکار: به شکل فعال سازماندهی نیروهای داوطلب برای پیگیری توزیع سبد مواد غذایی در روستا
کتابدار: نگهداری با حفظ سلامت، استخراج جزئیات و گزارش نویسی در کتابخانه مدرسه که با سه بار برنده شدن جایزه کتابدار مدرسه برای سه ماه متوالی همراه شد.

فعالیت‌های متفرقه را هم لیست کنید

اگر کارهای داوطلبانه‌ای دارید که می‌توانند ارزش اضافی به رزومه شما بدهند همه آن‌ها را لیست کنید.
اگر سابقه رهبری دارید و یا حتی عضویت در تیمی را تجربه‌ کرده‌اید حتما آن را بنویسید.
اگر کار جالبی داشته‌اید که می‌تواند جذاب باشد، از قلم نیندازید. برای مثال اگر در مهدکودک مدتی با بچه‌ها سر و کله ‌زده‌اید حتما بنویسید چون این نشان می‌دهد شما صبور هستید و فرهنگ درخور سازمان را دارید. سازمان‌ها از پس‌زمینه فرهنگی افراد در صورت غنا و جذابیت استقبال می‌کنند.
مثال:
کاپیتان تیم داخل سالن دختران شاهین شهر: از پاییز 1392 تا اسفند 1400
سرپرست باشگاه فیلم “فیلم‌بازهای عشق فیلم” و برگزاری سی جلسه نقد فیلم

تحصیلات را مرتب از اول تا آخر بیاورید

فهرستی از مدارس، دبیرستان و دانشگاه‌ها خوب است که تهیه کنید. از آخرین آن‌ها شروع کنید.
اگر سوابق تحصیلی‌تان گسترده‌ است هیچ کدام از قلم نیوفتد. تمام دوره‌هایی را که گذرانده‌اید بیاورید.
مثال:
مدرسه شهید باقری، تخصصی ریاضی فیزیک، از سال نهم تا فارغ‌التحصیلی
دانشگاه آزاد واحد طرقبه، رشته صنایع غذایی، ورودی 1390

لیستی از جوایز و موفقیت‌هایتان بنویسید

وقتی دارید در چشم دیگری کم کم شناخته می‌شوید باید اطلاعات چشمگیری ارائه کنید. اما اگر جایزه یا دستاورد ویژه‌ای ندارید مهم نیست. بیخیال این قسمت شوید.
مثال:
جایزه کارمند نمونه شهرداری منطقه، نامزد بخش پاکبان‌ها اسفند 1400
بهترین اجرای دونوازی، جشنواره موسیقی بندری، بندرعباس 1370

علاقه‌مندی‌هایتان را هم بیاورید

اگر فعالیت خاصی در زمان فراغت نمی‌کنید می‌توانید به پیاده‌روی یا مطالعه اشاره کنید. اگر اهل ورزش خاصی هستید حتما بنویسید. سازمان‌ها با همین بخش در زمان مصاحبه آغاز می‌کنند تا یخ فضا شکسته شود. البته می‌توانید این بخش را همچنان گزینه‌ی اختیاری در نظر بگیرید. اگر رزومه تا همینجا هم طولانی شده بهتر است کوتاهش کنید و این بخش را در حد یک خط فقط بیاورید.
مثال:
سفالگری، تیراندازی با کمان، چرت زدن وسط روز، تعمیرکاری ساعت

فرستادن رزومه

وقتی زمانش رسید که رزومه را بفرستید، راه‌های متنوعی هست که می‌توانید این کار را بکنید. اما مطمئن شوید که حسابی تر و تمیزش کرد‌ه‌اید و یک نیروی فعال به نظر می‌رسید. آیا می دانید دلیل عدم رضایت شغلی چیست ؟

 

رزومه را پی دی اف سیو کنید

خیلی از سازمان‌ها دوست دارند پی دی اف شما را داشته باشند. منظورم فایل پی دی اف رزومه است. برای ساختن پی دی اف فایل رزومه کافی است که آن را به صورت پی دی اف در کامپیوترتان ذخیره کنید. بعد حتما چک کنید که فرمت و ساختار جملات به هم نریخته باشد.

رزومه را می‌توانید به سه شکل پست الکترونیک، پست سنتی و ارسال شخصی به صورت پرینت تسلیم سازمان مطبوع خود کنید. برای ایمیل بهترین روش ارسال فایل پی دی اف است.
هنگام ارسال کارنامه خود به یک وب سایت منابع انسانی ، دستورالعمل های بارگذاری را مرور کنید. پی دی اف نیز در اینجا رایج ترین قالب است.

یکی دیگر از مواردی که در هنگام ارسال رزومه به صورت آنلاین استفاده مهم است استفاده از کلمات کلیدی یک شغل خاص است. کارفرمایان غالباً در استخرهای رزومه کلمات خاص یا الزامات خاص شرح وظایف را جستجو می‌کنند. گنجاندن کلمات کلیدی در بیانیه خلاصه، سوابق، مهارت‌ها و جوایز، شانس شما را برای پرچم گذاری به عنوان یک مسابقه بالقوه افزایش می‌دهد. شما همچنین باید از چنین کلمات کلیدی در عنوان و شرح مختصر خود که بیشتر سایتهای شغلی درخواست می‌کنند‌، استفاده کنید.
کلمات کلیدی تمایل به اسامی دارند که صلاحیت ها‌، مهارت‌ها یا اصطلاحات خاص صنعت هستند. برخی از مثال‌های کلمات کلیدی شامل مدارک یا گواهینامه‌ها‌، عناوین شغلی‌، زبان انگلیسی‌، اصطلاحات اصطلاحات صنعتی ، نام محصولات ، نام شرکت ها و سازمان های حرفه ای است.

 

و در آخر اینکه ، اگر رزومه یا نمونه کار خود را به وب سایت شغلی ارسال می کنید حتماً با فعال کردن تنظیمات حریم خصوصی ارائه شده در اکثر سایت های شغلی یا تنها با ارائه آدرس ایمیل اطلاعات تماس خود را پنهان کنید. ارسال اطلاعات شخصی در وب می تواند توجهات ناخواسته ای را به خود جلب کند.

 

همراه داشتن رزومه

بهتر است هنگام رفتن به مصاحبه نسخه ایی از رزومه خود را پرینت کنید و همراه داشته باشید. به این نکته خیلی توجه کنید. با یک سند خوب قالب بندی شده شروع کنید و مطمئن شوید که تصحیح شده است. همچنین اگر می خواهید مطمئن شوید نسخه کاربردی‌ای است، و دقیقا همانی است که به عنوان بخشی از برنامه خود ارسال کرده اید مرورش کنید. از کاغذ با کیفیت بالا به جای کاغذ کپی معمولی استفاده کنید. تأثیر بهتری خواهد داشت. اطمینان حاصل کنید که چاپگر شما دارای جوهر تازه است و یک نسخه آزمایشی هم چاپ کنید تا خطاها یا نقاط کم‌رنگ افتاده را بررسی کنید.

مقالات مرتبط

مصائب و موهبت‌ های کار کردن از خانه: چطور در خانه کار کنیم؟

امروزه مشاغل زیادی دورکاری می‌کنند، یعنی به جای دفتر از خانه کار می‌کنند. برنامه‌نویس‌ها، متخصصان کامپیوتر، طراحان، کتابداران، کارمندان نیروی انسانی، صداپیشه‌ها، انیماتورها، ادیتورها، حتی…

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *