روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار؛ ۱۰ رنگ که باعث افزایش فروش می‌ شود

انواع رنگ در افزایش فروش

روانشناسی رنگ‌ ها در کسب و کار به عنوان بخش مهمی از برندینگ و بازاریابی شناخته می‌شود که می‌توان با کمک رنگ‌ها، افراد را متقاعد کرد. هر رنگ تأثیر به سزایی در خلق و خوی افراد دارد که می‌تواند در تصمیم‌ گیری‌ های نهایی نقش مؤثری داشته باشند. در دنیای کسب و کار امروز با وجود هزاران رقیب، توجه به موضوع روانشناسی رنگ در کسب و کار برای دستیابی به موفقیت یک اصل مهم به شمار می‌رود.

روانشناسی رنگ در کسب و کار

بر اساس تحقیقات انجام شده، رنگ‌ها بر رفتار و نوع ارتباط افراد با یکدیگر مؤثر هستند. هر رنگ موجب ایجاد تأثیر خاصی بر ذهن فرد و در نهایت تصمیم‌ گیری او خواهد داشت. رنگ‌ها می‌توانند شما را عصبانی، مشتاق، کنجکاو، گرسنه یا حتی خسته کنند. با توجه به تأثیر به سزای روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ بر روی میزان فروش و درآمد، اهمیت به آن یکی از اصول مهم در تجارت و بازاریابی به حساب می‌آید.

روانشناسی رنگ در کسب و کار به معنای انجام تحقیق و مطالعه رنگ‌ها و تأثیر آن‌ها بر روی خلق و خو و رفتار انسان‌ها با یکدیگر در انجام معاملات است. در واقع رنگ‌ها می‌توانند مصرف‌کننده را ترغیب به خرید محصول و خدمات برند کنند یا برعکس آن اتفاق افتد. روانشناسی رنگ‌ها در بازاریابی از نکات مهمی است که برای رسیدن به موفقیت در بازار و ایجاد برند تجاری خود باید به آن دقت کافی داشته باشید.

اهمیت روانشناسی رنگ در کسب و کار

از آنجایی که رنگ‌ها می‌توانند نقش مؤثری در رفتار و عملکرد روزانه افراد در هنگام خرید یا دریافت خدمات برند‌های متفاوت داشته باشند، می‌توان یکی از اهداف مهم روانشناسی رنگ‌ ها در فروش و برندینگ را تأثیر آن بر تصمیم‌های افراد عنوان کرد. علاوه بر این، انتخاب یک رنگ مناسب برای برند و محصولات تولید شده موجب هویت بخشیدن به آن خواهد شد. به عنوان مثال، رنگ قرمز باعث تقویت روحیه شجاعت افراد شده و در برخی موارد اشتها برانگیز است و رنگ زرد نوعی انرژی مثبت و شادی بخش را تداعی خواهد کرد.

استارباکس از جمله برند‌های تجاری معروف در سطح دنیا است که با هدف سازگاری با محیط زیست و حفاظت از آن، در لوگوی خود از رنگ سبز استفاده کرده و همین امر موجب سودآوری بیشتر کسب و کار این برند شده است. تأثیر رنگ در کسب و کار هنگام خرید به صورت ناخودآگاه بر ذهن مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد، به همین علت برخی از افراد گمان می‌کنند که رنگ‌ها هیچ نقشی در انتخاب آن‌ها ندارند.

روانشناسی رنگ‌ ها در بازاریابی

اهمیت روانشناسی رنگ‌ ها در برندینگ

یک کسب و کار زمانی می‌تواند به موفقیت دست پیدا کند که لوگو مناسبی را برای سازمان یا شرکت خود انتخاب کرده باشند. به همین علت در نظر گرفتن رنگ اولین و مهم‌ترین فاکتوری است که در طراحی لوگو باید مورد توجه قرار گیرد. از جمله دلایل اهمیت تأثیر رنگ در کسب و کار عبارت‌اند از:

 • انتقال پیام برند با انتخاب رنگ مناسب با توجه به این موضوع که هر رنگی می‌تواند پیام خاصی را به خریدار منتقل کند.
 • ساخت هویت برند مطابق با روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ مهم‌ترین اقدام در داشتن یک برند اختصاصی است.
 • اعتبار بخشیدن برند با انتخاب رنگ مناسب بر اساس محصولات و خدمات ارائه شده
 • انتخاب یک رنگ منحصر به فرد با هدف ایجاد تفاوت با سایر رقبا

نکات مهم در انتخاب رنگ مناسب برای کسب و کار

 1. یکی از ضروری‌ ترین نکات در انتخاب رنگ، همسو بودن آن با هویت برند است. اینکه برند قرار است به چه صورت در ذهن مخاطب تأثیرگذار باشد و چه احساسی را به مصرف‌کننده انتقال دهد باید در اولویت باشد.
 2. دومین نکته، در نظر گرفتن رده سنی خریداران و متقاضیان دریافت خدمات از برند مربوطه است. به عنوان مثال، اگر محصولات شما برای گروه سنی کودکان تولید می‌شود، انتخاب رنگ‌های شاد و انرژی بخش تأثیر به سزایی در جذب کودکان و افزایش فروش خواهد داشت.
 3. انتخاب رنگ بایستی متناسب با ویژگی‌های محصولات و برند تجاری باشد.
 4. پرهیز از انتخاب رنگی که برخلاف برند تولیدی شما باشد. این کار باعث گمراه کردن مصرف‌ کننده خواهد شد.
 5. توجه به جنسیت مشتریان در انتخاب رنگ نقش مؤثری را ایفا می‌کند.

برای اشنایی با مهارت های میان فردی برای رشد بهتر در کار، بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله مهارت نرم چیست رو مطالعه کنید

۱۰ رنگ که باعث افزایش فروش می‌ شوند

همان طور که گفته شد، روانشناسی رنگ‌ ها در بازاریابی موجب می‌شود تا علاوه بر ایجاد حس خوب در مصرف‌ کننده برای خرید هم میزان اعتماد به برند تجاری را افزایش دهد. با توجه به معانی رنگ‌ ها در کسب و کار می‌توانید بر اساس موقعیت شغلی، مصرف‌کنندگان، نوع محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، یک رنگ را انتخاب کنید تا پیام شما را به مخاطبان انتقال دهد.

از این رو میتوان ۱۰ رنگ برتر زیر را از مهم‌ ترین عوامل تأثیر‌گذار در افزایش فروش محصولات به شمار آورد که عبارت‌اند از:

 • قرمز
  رنگ قرمز موجب افزایش ضربان قلب و تسریع نفس می‌شود که ارتباط مستقیمی با انرژی و هیجان مخاطب دارد. این رنگ نشان‌ دهنده قدرت، شور، انرژی و هیجان بوده و همین امر باعث جذب نگاه‌ها خواهد شد. رنگ قرمز از جمله پرطرفدارترین رنگ در روانشناسی رنگ‌ها در برندینگ به شمار می‌رود.

روانشناسی رنگ‌ ها در برندینگ

 • آبی
  رنگ آرامش بخش آبی موجب ایجاد اعتماد به کسب و کار خواهد شد. استفاده از رنگ‌ های مکمل در کنار آبی، نتایج قابل قبولی را در جذب مشتری به همراه دارد. بیشترین مخاطبان رنگ آبی، مردان هستند.

معانی رنگ‌ ها در کسب و کار

 • صورتی
  رنگ جذاب، جالب و خانمانه صورتی از جمله بهترین انتخاب‌ ها برای تولید محصولات برای گروه بانوان است. اگر برند تجاری شما هم محصولات قابل عرضه برای بانوان دارد، صورتی بهترین گزینه است.
 • زرد
  هرچند رنگ زرد نشان‌دهنده قدرتمندی است، اما به کار بردن بیش از اندازه آن برخلاف شاد بودن، می‌تواند برای برند‌سازی به علت ایجاد حس عصبانیت، ترس یا ناامیدی خطرناک باشد. در صورتی که می‌خواهید علاوه بر نشان دادن توانایی‌های خود، نگاه افراد را به سمت محصول یا برند خود جلب کنید، زرد یکی از بهترین انتخاب‌ها خواهد بود.
 • سبز
  رنگ سبز یادآور طبیعت و محیط زیست القا‌کننده آرامش و احساسی فوق‌ العاده خوب به مشتریان است. رنگی گرم و همه کاره که با به کار بردن آن در اسکناس‌های کاغذی موجب می‌شود مخاطبان ذهنیت ثروت و سرمایه را داشته باشند.

تأثیر رنگ در کسب و کار

 • بنفش
  رنگ سلطنتی و مجللی که برای نشان دادن اعتبار و نفوذ برند تجاری، سازمان یا شرکت در بازار بهترین گزینه به حساب می‌آید.
 • طلایی
  رنگ شیک و جذاب طلایی که نشان‌ دهنده قدرت، ثروت و اصالت است و قابل مقایسه با رنگ بنفش و سبز نخواهد بود.
 • نارنجی
  یکی از رنگ‌هایی که انرژی و توانایی بالایی را القا می‌کند، رنگ نارنجی است. در صورت استفاده از رنگ نارنجی در برند‌سازی خود بر اساس معانی رنگ‌ها در کسب و کار باعث می‌شود تا متقاضیان قدرت بالای شرکت را دریافت کنند.
 • قهوه‌ ای
  رنگ قهوه‌ای تداعی‌کننده رنگ خاک و بعد زمینی است که به نحوی آرامش را انتقال خواهد داد. رنگ قهوه‌ای بیشتر در طبیعت دیده می‌شود که انتخاب آقایان خواهد بود. قهوه‌ای پوشش‌دهنده سایر رنگ‌ها است که نشان‌دهنده اعتبار، قابل اعتماد بودن، گرما، خاکی بودن و… است.
 • مشکی
  رنگ سیاه از جمله رنگ‌های پرکاربرد و جذاب برای تمامی برند‌های تجاری و سازمان‌ها است. این رنگ چه به صورت سنتی و چه مدرن می‌تواند هیجان‌انگیز باشد. در صورتی که قصد دارید تضاد و حس غم یا عاشقانه را در کنار هم داشته باشید، مشکی انتخاب مناسبی است. مشکی به عنوان رنگی شناخته می‌شود که هرگز از مد نمی‌افتد. استفاده از آن در کنار رنگ سفید نشان‌ دهنده پیچیدگی و سنگینی است.

اگر در خانه هستید و به دنبال روش های درآمد هستید مقاله کسب درآمد اینترنتی در منزل را مطالعه کنید

کلام آخر

به کار بردن رنگ‌های مختلف در ساخت برند تجاری و بازاریابی به منظور نشان دادن هدف برند به مصرف‌کننده انجام می‌شود. روانشناسی رنگ‌ در کسب و کار موجب می‌شود تا ذهن مخاطب درگیر شده و بتواند تصمیم‌گیری صحیحی داشته باشد. این کار از جمله راهکار‌های دستیابی به موفقیت برای کسب و کار به شمار می‌رود. داشتن اطلاعات کافی درباره روانشناسی رنگ‌ ها در فروش کمک می‌کند تا با انتخاب رنگ متناسب با محصولات برند، تأثیر به سزایی در میزان فروش و سودآوری داشته باشید.

مقالات مرتبط

درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

پاپ اپ بالای صفحه برای دوره

درخواست مشاوره دوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم دوره تکنیکال

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم پاپ اپ مشاوره