قیف فروش چیست؟ + مزایا و معایب

قیف فروش چیست

دنیای کسب‌ و کارهای اینترنتی امروزه، دنیای پر از رقابت و پر تنش برای فروش محصولات است. باید بگوییم روش‌های خریدوفروش محصولات توسط سایت‌ها، تفاوت فراوانی با فروش محصولات به‌صورت حضوری است، ازاین‌رو بایستی با اصطلاحات و روش‌هایی که باعث افزایش فروش شما می‌شود را آشنا شوید. آیا تابه‌حال چیزی در مورد قیف فروش شنیده‌اید؟ آیا می‌دانید قیف فروش چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم در مورد این اصطلاح بازاریابی اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهیم.

صدها روش برای بازاریابی و افزایش فروش آنلاین محصولات وجود دارد که قیف فروش یکی از این روش‌ها است. این اصطلاح که Sales Funnel نام دارد یک مدل برای درک‌کردن بهتر و ساده‌تر فرایند فروش از تمام مراحل فروش تا تبدیل مخاطب به مشتری هدف را ترسیم می‌کند. اگر بخواهیم یک مثال ساده برای درک این موضوع بیان کنیم، بایستی دهانه ورودی و خروجی یک قیف را در نظر بگیرید که دهانه ورودی آن بزرگ‌ تر و در واقع گنجایش بیشتری نسبت به قسمت پایانی و خروجی قیف دارد. شباهت این قیف با دنیای بازاریابی و کسب‌ و کار، در میزان کاربران ورودی که است که در ابتدا زیاد هستند و در نهایت مشتریان وفادار و خریدار کاهش می‌یابد.

اهمیت قیف فروش چیست؟

آیا تابه‌حال این سوال برایتان ایجاد شده که اهمیت قیف فروش چیست و تا چه حدی روی کسب‌وکارها تأثیر می‌گذارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم شاید شما در ابتدا فکر کنید تبدیل مخاطب به مشتری کار دشواری است، اما باید بدانید شما با استفاده از قیف فروش، تا حد زیادی می‌توانید این فرایند را ساده کنید. اهمیت قیف فروش در شناخت رفتارهای مشتری در هر مرحله از فروش است که به شما کمک می‌کند با شناخت این ویژگی‌ها و رفتارها، تبلیغات، بازاریابی‌ها و استراتژی خود را تغییر دهید.

برای مثال یکی از مراحل قیف فروش، شناخت علاقه‌ها و سلیقه‌های مشتری است که به شما کمک می‌کند ویژگی‌های محصولات خود را به سمت علایق آن‌ها سوق دهید. همچنین شما با دانستن محل زندگی مشتریان وفادار، می‌توانید تبلیغات و بازاریابی خود را در این محل‌ها بیشتر کنید.

مراحل قیف فروش

مسلماً اینکه تعداد زیادی مخاطب به سایت یا مغازه شما سر بزنند و هیچ‌کدام خریدار نباشند، تجربه خوبی در کسب‌وکارها نیست. در واقع افراد از همان ابتدا که به دنبال پاسخ یک سوال یا خرید از شما هستند، در قیف فروش قرار دارند که قرارگیری در این فرایند مراحلی دارد. در ادامه مطلب به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

مراحل قیف فروش چیست

 • کسب آگاهی
  اولین مرحله برای هر مشتری کسب آگاهی و اطلاعات مناسبی نسبت به محصولی است که قرار است آن را خریداری کند. تبلیغات از هر طریقی چه زبانی و چه از طریق بنرها، شبکه‌های اجتماعی، بازاریابی‌های اینترنتی و… قابل‌انجام است، اما فقط تبلیغات مهم نیست، آنچه که از اهمیت بالایی برخوردار است، نحوه آشنایی و آگاهی دادن نسبت به محصول است.
  شما در این مرحله می‌توانید از تبلیغات گوگل، منتشرکردن منطقه‌ها در شبکه‌های اجتماعی، نوشتن منطقه‌های بلاگ در وب‌سایت‌ها، اطلاعات نویسی محصولات، تبلیغات به روش ویدئویی، تبلیغات محیطی، نصب بنر و… استفاده کنید. این مرحله را می‌توان مهم‌ترین مرحله در جذب مشتری دانست و بهینه‌سازی روی صفحه‌های فرود و جذابیت آن‌ها جز کارهای ضروری در این روش است.
 • ایجاد علاقه
  پس از اینکه لیدها و مخاطبین، نسبت به محصولات شما آگاهی نسبی به دست آوردند، حالا نوبت این است که به برند و محصولات شما علاقه‌مند شوند، اما این علاقه را چگونه در مخاطب باید ایجاد کرد؟ در پاسخ به این سوال و در پی بررسی این مرحله از قیف فروش باید بگوییم شما می‌توانید از مقایسه‌کردن برندهای مختلف با محصول خود استفاده کنید. همچنین یک پیشنهاد ویژه به مخاطب به‌عنوان یک سرنخ فوق‌العاده عمل می‌کند که می‌تواند باعث دادن ایمیل، شماره تماس و… از مخاطب به شما شود.
 • تصمیم‌ گیری یا خواستن
  مرحله سوم در قیف فروش یک مرحله بسیار مهم است، چرا که مخاطب در این مرحله اطلاعات و دانستنی‌های لازم را نسبت به محصول به دست آورده و حالا تنها یک تلنگر کوچک می‌تواند منجر به خرید شود. این تلنگر می‌تواند ارائه تخفیفات، قیمت‌گذاری مناسب، ارسال رایگان، نسخه‌های دمو محصول و… باشد که مخاطب را به سمت خرید بکشاند. به‌عنوان‌مثال شما با ارائه نسخه دمو از برنامه‌هایتان می‌توانید به طور امتحانی، کاربر را با برنامه‌تان آشنا کنید و آن را به سمت انتخاب و خرید محصول هدایت کنید.
 • اقدام یا عمل
  در این مرحله، امکان دارد مشتری شما به خریدار واقعی و یا احتمالی تبدیل شود، اگر شما مراحل گفته شده را به‌خوبی عملی کنید، مخاطب به مشتری تبدیل می‌شود که در این مرحله شما موفق می‌شوید و بایستی اقداماتی در جهت وفادار کردن مشتریان به محصولاتتان در آینده انجام دهید. اگر مخاطب به مشتری تبدیل نشود، شما لازم است اقداماتی مانند کمپین‌های تبلیغاتی، پیشنهادها و… را به آن‌ها ارائه دهید. ناگفته نماند حتی در صورت خرید محصولات شما باید باز هم نسبت به ماندن مشتریان تلاش کنید. بدیهی است، نگه‌داشتن مشتریان ثابت، نه‌تنها باعث ترغیب دوباره مخاطب به خریدار می‌شود، بلکه مجدداً باعث افزایش فروش می‌گردد.

در زمان اندازه گیری های فروش، حتما در مورد نرخ تبدیل شنیدید،  بهتون پیشنهاد میدیم مقاله نرخ تبدیل چیست را مطالعه کنید.

مزایا قیف فروش چیست؟

در واقع قیف بازاریابی از آشناشدن یک مشتری با کسب‌وکار و محصولات شما شروع شده و تا تبدیل‌شدن آن مشتری به یک خریدار و تا زمانی که آن مخاطب با کسب‌وکارتان در ارتباط باشد، ادامه دارد، اما آیا تابه‌حال این سوال برایتان ایجاد شده که مزایا قیف فروش چیست؟ چرا این مسئله در بازاریابی مهم است؟ در ادامه به بررسی مزایای این فرایند می‌پردازیم.

مزایا قیف فروش چیست

 • شناخت مشتری واقعی
  افرادی که وارد سایت شما می‌شوند، همگی خریدار واقعی نیستند. بسیاری از افراد تنها برای سرگرمی و یا تنها برای بازدید به سایت شما سر می‌زنند. شما با استفاده از قیف بازاریابی می‌توانید مشتریان واقعی را از سایر مخاطبان جدا کنید.
 • پیش‌بینی بازار
  ازآنجایی‌که شما با استفاده از این استراتژی می‌توانید مشتریان واقعی و بالقوه را شناسایی و اندازه‌گیری کنید، بنابراین می‌توانید پیش‌بینی مناسبی از بازار داشته باشید. در واقع با استفاده از این اندازه‌گیری، شما توانایی اندازه‌گیری میزان فروش در هر دوره و همچنین تخمین بازار در آینده را دارید که به کسب‌وکار شما کمک‌های فراوانی می‌کند.
 • شناخت مانع‌ها
  هنگامی که شما مشتریان واقعی را شناسایی کنید و میزان فروش و درآمد در هر دوره را اندازه‌گیری کنید، به‌راحتی می‌توانید موانعی که سر راه شما قرار دارد را شناسایی و مانع‌هایی که باعث کاهش میزان فروش محصولاتتان می‌شود را رفع کنید.
 • بازاریابی مؤثر
  نکته جالبی که در قیف فروش وجود دارد، به‌دست‌آوردن اطلاعاتی همچون محل زندگی، شهر، کشور و… از مشتریان واقعی سایتتان هست. شما با این اطلاعات می‌توانید به برنامه‌ریزی‌های خود نظم دهید، به این صورت که در شهرهایی که بیشترین مخاطب را دارید، بازاریابی و تبلیغات گسترده‌تری را انجام دهید.
 • شناخت ذائقه مشتری
  اگر به این موضوع دقت کرده باشید، در هر برهه‌ای از زمان و هر منطقه‌ای چیزی مد می‌شود و تقریباً سلیقه جامعه به سمت آن کشیده می‌شود. در واقع شما با استفاده از قیف بازاریابی می‌توانید تا حدودی سبک و سلیقه مشتریان در یک ناحیه را به دست آورید. زمانی که شما سلیقه افراد یک منطقه را بدانید مسلماً بایستی اهداف خود را به همان سمت بکشانید. موارد ذکر شده در مطالب فوق همگی جز مزایای قیف فروش هستند که باعث یافتن مشتریان واقعی، شناخت آن‌ها و در نهایت شکل‌گیری اهداف بازاریابی به سمت سلیقه‌ها و اهداف جامعه مشتریان واقعی است.

جمع‌ بندی

دنیای کسب‌وکارهای اینترنتی و فروش محصولات از طریق وب‌سایت‌ها، دنیای رقابت و یادگیری استراتژی‌های متنوع است. قیف فروش نیز شامل تمامی مراحل و فرایندهایی است که از ابتدای ورود مخاطب تا خرید محصول و یا رسیدن به هدف شما سپری می‌شود. در مطالب فوق علاوه بر اینکه دانستید قیف فروش چیست، به بررسی مزایای فوق‌ العاده آن و مراحل این استراتژی نیز اشاره کردیم. شما با بهره‌گیری از این روش‌ها می‌توانید میزان فروش و مشتریان خود را افزایش دهید.

مقالات مرتبط

درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

پاپ اپ بالای صفحه برای دوره

درخواست مشاوره دوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم دوره تکنیکال

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم پاپ اپ مشاوره