مصائب و موهبت‌ های کار کردن از خانه: چطور در خانه کار کنیم؟

مزایا کار کردن از خانه

امروزه مشاغل زیادی دورکاری می‌کنند، یعنی به جای دفتر از خانه کار می‌کنند. برنامه‌نویس‌ها، متخصصان کامپیوتر، طراحان، کتابداران، کارمندان نیروی انسانی، صداپیشه‌ها، انیماتورها، ادیتورها، حتی آشپزها. یک دوجین دیگر از این مشاغل هستند که می‌توانیم برایتان لیست کنیم که از خانه کار می‌کنند: پرستارهای تلفنی، بازاریاب‌های اینترنتی، برنامه‌ریزان عروسی، داوران جوایز هنری، مأمور خرید‌های اینترنتی و بسیاری دیگر که شاید حتی اسم این مشاغل را هم نشنیده باشید.

فارغ از این، اکثر ما، از نقطه‌ای به بعد، با ایده‌ی کار کردن در گوشه‌ای دنج در منزلمان افسون می‌شویم، اینکه کار روزمره بیرون از خانه را کاش می‌شد با یک کار از خانه عوض کنیم. غیر از این، شاید یک کارمند روزی چهار ساعت باید صرف رسیدن به محل کار و برگشتن از آنجا کند. فاجعه اینکه گزارش‌ها حاکی است گاهی اوقات این میزان به پنج ساعت افزایش پیدا کرده است و هزینه رفت و آمد هم هر روز تحت تأثیر تورم دارد بیشتر می‌شود.

پس احتمالاً اگرچه کارتان را دوست دارید، اما از وقت‌های تلف شده در مترو و اتوبوس بی‌آرتی بی‌زارید؛ ساعت‌های کشداری که تمامی ندارند. پس اگر وقتی فرصت کار در خانه فراهم شد و کاری بود که آن را دوست داشتید برای شرکتی که احترام زیادی برایش قائل بودید حتماً قبول کنید و از این فرصت غافل نشوید. اگر نیاز به رزومه نویسی دارید قبلا در مورد نوشتن رزومه عالی صحبت کردیم.

اما کار در خانه چالش‌برانگیزتر از چیزی است که تصورش را می‌کنید. نوعی کلنجار رفتن دائمی با رخوت و گاهی دور و بر هم خیلی ساکت است. اتاق کارتان را در شرکت به خاطر می‌آورید. اتاقی در دفتر شرکت داشته‌اید مثلاً، وسط راهرو بود و این خیلی ناخوشایند بود‌، جایی که مردم در طول روز مدام می‌ایستادند و گپ می‌زدند. هرچند رفته‌رفته به همه آن پچ پچ ها، زنگ زدن‌های بی وقفه تلفن‌ها، کارمندهای چایی به دست … به همه‌شان عادت کرده بودید و حالا دلتنگی می‌کنید.

بنابراین در خانه بودن (خانه‌ای که شاید در حومه شهر واقع شده است)، جایی که سکوتش کر کننده است برایتان غیرقابل‌تحمل شود.
پس باید بدانید که کار در خانه به مهارت‌های خاصی نیاز دارد و اگر شما هم یک دوره دورکاری را در نظر دارید، باید مهارت‌های خاصی را بیاموزید که خودش کلید موفقیت است. پس با ادامه مطلب همراه باشید تا کلید موفقیت کار از خانه را با شما در میان بگذاریم.

 

اهمیت فهم درست از مفهوم کار در خانه

اگرچه ممکن است پاندمی کرونا عامل اصلی کار از راه دور برای میلیون‌ها کارمند در سراسر جهان بوده باشد، اما تنها دلیل کار در خانه این نیست. در واقع، مزایای کار در خانه بسیاری از موضوعات را در مقیاس جهانی تحت تأثیر قرار داده و این مطمئناً بهترین راه پیشرفت به سوی آینده‌ای بهتر خواهد بود.

هر شخصی که از کار در یک دفتر خانگی تجربه‌ای دارد، باید با عدم درک کافی از افرادی که فکر می‌کنند شخصی که در خانه کار می‌کند، در واقع کار نمی‌کند، مقابله کند. این وظیفه بر عهده شماست که باید ساعت کاری خود را تعیین کنید، به آنها پایبند باشید و در آن ساعت‌ها واقعاً کار کنید و اجازه ندهید شخص دیگری شما را از این ایده که واقعاً شاغل هستید منصرف کند.

اعضای نزدیک خانواده باید بدانند که شما نمی‌توانید به آنها کمک کنید و در طول ساعت‌های کاری نمی‌توانید برای عوض کردن دکور خانه مبل جابه‌جا کنید، یا حتی یک ساعت پای تلفن گپ بزنید. تعیین محدودیت در صورت داشتن فرزند در خانه می‌تواند بسیار دشوار باشد. از جنبه مثبت، اجازه دادن به بچه‌ها دیدن اینکه شما در کاری که دوست دارید سخت کار می‌کنید، حتی در قسمت‌هایی که دوست ندارید، می‌تواند تأثیر زیادی در انتخاب شغل آینده و کل نگرش آنها نسبت به کار داشته باشد.

در کل باید سعی کنیم نگرش جامعه را نسبت به کسانی که در خانه کار می‌کنند عوض کنیم.

  • تمرکز لیزری را بیاموزید

تمرکز شما باید مثل یک نقطه که از چشم‌های لیزری بیرون می‌زند عمل کند. چه کسی می‌تواند در برابر صدای وسوسه‌انگیز یک ایمیل جدید مقاومت کند؟ شما. باید مقاومت کنید. باید نادیده بگیریدش. به خصوص اگر می‌خواهید در کار خود باقی بمانید و ورود به اینستاگرام را “حتی برای یک دقیقه” فراموش کنید. حواس پرتی هنگام دورکاری خیلی موزی و شرورانه عمل می‌کند. نباید این حواس شما را پرت کند که فقط در محل کار حضور ندارید، و در خانه بیشتر وقت را می‌گذرانید.

به عنوان مثال در دفتر، ممکن است یک بار صبح و یک بار بعد از ظهر برای یک فنجان چایی یا قهوه به آشپزخانه شرکت بروید (چون این رفتار مناسب و مدنی است) ، اما در خانه، هر چند دقیقه باید از پشت میز بلند شوید و سری به یخچال بزنید.

راه حل این است که مانند دفتر بیرون از خانه، در خانه خود هم روی دیسیپلین یک دفتر واقعی رفتار کنید. این یعنی، بله درست دارید متوجه می‌شوید، دوش گرفتن، لباس پوشیدن و حضور در روز کاری خود. این دیسیپلین، به نوعی ذهنیت شما را عوض می‌کند و آماده شدن برای رفتن به محل کار (حتی اگر فقط یک پیاده روی در راهرو جلوی در اتاق خواب باشد یا یک هواخوری ده دقیقه‌ای) فاز انتقال به ساعت کاری را آسان‌تر می‌کند.

می‌توانید همچنین زمان‌های مشخصی را برای بررسی ایمیل تعیین کنید و وقتی نوتیفیکیشن اینستاگرام دریافت می‌کنید، از ورود به سیستم تا ساعت ناهار خودداری کنید.

مهارت های انضباطی شدید داشته باشید

در محل کار، باید میز خود را مرتب نگه دارید تا منظم به نظر برسید و مطمئناً دیدن دیوار بالای میز همیشه مفید است. اما در خانه چه کسی اهمیت می‌دهد که خاکروبه در اطراف میز شما جمع شده است؟ خوب، در این دام نیفتید (به ویژه تماس‌های کنفرانس ویدئویی با زوم بخشی از برنامه معمول شماست). اگرچه ممکن است سرایدار یا افراد خدماتی مجتمع مسکونی‌تان که هر روز صفحه کلید شما را دستمالی می‌کشد و سبدهای کاغذ باطله را خالی می‌کند، کمکی باشد در نوع خودش، اما در نهایت شما هستید که باید فضای خود را حفظ کنید و بتوانید بهترین کار خود را انجام دهید. میز را تمیز نگه دارید چون این حالتان را خوب نگه می‌دارد.

خیلی راحت می‌توانید دوربین را روی یک پس زمینه همیشه مرتب میزان کنید اما باید برای آن دست به کار شوید و یک محیط خوب برای تماس‌های ویدئویی طراحی کنید. ضمن اینکه ممکن است متوجه شوید که دوست دارید چیزها را در یک دفترچه یادداشت کنید، یا شاید اعلان‌های تقویم را ترجیح می‌دهید. یافتن مواردی که برای نظم و وظیفه شما مناسب‌تر است.

توانایی کار در تنهایی را در خودتان پرورش دهید

وقتی شروع به کار از خانه می‌کنید، قطعاً دلتان برای گفتگو با دیگران مرتب تنگ می‌شود. اتفاقی که تقریباً زیاد می‌افتد این است که دلتان برای مسیر رفت‌وآمد هم تنگ می‌شود. اما خیلی زود دوستی پیدا خواهید کرد. مثلاً می‌توانید با مسئول پست محل صمیمی شوید. یا با کسانی که در نزدیکی منزلتان آرایشگاه دارند. با روزنامه‌فروش‌ها گپ و احوال پرسی کنید. با محله و محیط دوست شوید. مطمئناً، یک مزیت بزرگ کار در خانه این است که شما را از سیاست‌های دفتر و شایعات بی پایان دور می‌کند.

اما همین که در خانه باشید و از خانه کار کنید، آن هم به تنهایی که واقعاً مزیت‌هایی دارد، ممکن است آن رفاقت جمعی را از دست بدهید. سعی کنید دوست‌های اجتماعی زیادی در شبکه‌های مجازی داشته باشید و وقتی به ددلاین‌کاری نزدیک هستید، مرتب با همکاران تماس بگیرید. بدانید که این نکته خیلی مهم است و کمک بزرگی است که قطع ارتباط خیلی جدی نباشد و مدام در ارتباط دوستانه با همکاران باقی بمانید. تعادل خوبی بین داشتن آرامش و سکوت در صورت نیاز و تعامل ضروری و به اندازه با همکاران و دوستان نیز وجود دارد.

مهارت‌ های ارتباطی قوی را پرورش دهید

هنگامی که در یک دفتر کار می‌کنید، می‌توانید با دیدن رئیس خود در آشپزخانه شرکت، در مورد جزئیات ارائه آینده خود از او سؤال کنید. اما اگر دورکار باشید، او فقط هرازگاهی یک ایمیل دیگر در این باکس ورودی شماست. ایمیل نوشتن با گفتگوی صمیمی در دفتر متفاوت است. پس باید خیلی وسواس به خرج دهید که چطور با او وارد مذاکره می‌شوید.

همچنین به‌خاطر داشته باشید که برقراری ارتباط با یک تیم دورکاری به یک لایه شفافیت بیشتر نیاز دارد. از آنجا که تقریباً همه کارها از طریق ایمیل انجام می‌شود (و هیچ سرنخی برای لحن و زبان اشاره برای تلویحات دیگر وجود ندارد)، باید اطمینان حاصل کنید که منظورتان از هر چیزی دقیقاً چیست. این یک حقیقت اثبات شده است که جملات کوتاه و مختصر بیشتر از گفتارهای طولانی کاربردی هستند. مهارت های ارتباط بین فردی در اینجا اهمیت بیشتری پیدا می کند.

به خودتان انگیزه بدهید

وقتی بدانید رئیستان نمی‌تواند ناگهان وارد شود و شما را در حال تماشای سریال یا بازی گیر بیندازد، کم‌کم انگیزه‌های نظم و این حرف‌ها از بین می‌رود؛ بنابراین ممکن است وسوسه شوید که مقدار زیادی لباس را در ماشین لباسشویی بیندازید یا دیرتر از موعد مقرر شروع به کار کنید، باید انگیزه خود را حفظ کنید.

چطور؟ با دادن اهداف روزانه، هفتگی یا حتی ساعتی به خود شروع کنید. به خودتان برای این‌ها جایزه بدهید. از طرفی، هنگامی که شروع به تحقق آنها می‌کنید، در زندگی حرفه‌ای خود احساس مثمر ثمر بودن و خوشبختی خواهید کرد و یک قدم دیگر به رسیدن به تعادل کار و زندگی خود نزدیک‌تر خواهید شد.

تهدید‌هایی که متوجه شما است وقتی از خانه کار می‌ کنید

سه تا از مهم‌ترین تهدید‌های کار از خانه این‌ها هستند: کلسترول بالا، بالا رفتن قند خون، و ریسک جدی افسردگی. پس باید برای هر سه تای این‌ها برنامه و راهکار داشته باشید. پس باید فرهنگ بالایی برای سبک زندگی‌تان تعریف کنید. ورزش روزانه و رژیم غذایی کم کالری. به جایش سعی کنید به اندازه قهوه بخورید و مدیتیشن کنید. باید بتوانید از نظر روحی خودتان را تقویت کنید. به این چالش به عنوان یک دوست برای رشد فردی و تعالی شخصیتی نگاه کنید.

شاید شما بدلیل عدم رضایت شغلی از محل کار قبلی خود استعفا داده باشید و تصمیم به دورکاری گرفته باشید، نباید اجازه دهید دیگران احساس کنند چون از خانه کار می‌کنید در موقعیت بدی گیر افتاده‌اید . نکته دیگر بیمه است. خودتان را بیمه کنید. سلامتی روانی خودتان را هم برایش بیمه بخرید. شرکت‌هایی هستند که برای جلوگیری از افسردگی بیمه می‌فروشند. پس مراقب این بخش هم باشید.

  • بچه‌ها را چطور سرگرم کنید:

باید بتوانید بین کار و بازی با بچه‌ها یک تعادل خوب برقرار کنید. مثلاً برای او یک چالش در نظر بگیرید و بعد از یکی دو ساعت سری بزنید تا ببینید تا چه اندازه پیشروی کرده است. همین‌طور می‌توانید از مزیت‌های تکنولوژی بهره بگیرید و یک بازی آنلاین را در ساعت‌های ناهار و استراحت با هم انجام بدهید.

  • پول پس‌ انداز کنید:

به طور میانگین شما هزینه‌ای نزدیک به سالی چهار میلیون تومان می‌توانید با کار از خانه پس‌انداز کنید. چون هزینه رفت‌وآمد و ناهار بیرون و کفش و لباس کمتری خرج می‌کنید. پس تا می‌توانید حواستان را نسبت به صرفه‌جویی‌هایی که در این دوران می‌توانید داشته باشید جمع کنید. کار از خانه یک فرصت است که نباید از دستش بدهید.

  • کمک به محیط زیست:

کسی که از خانه کار می‌کند یک لطف بزرگ به شهر و هوا و خاک می‌کند و آن هم این است که سهم کمتری در تولید آلاینده و سوخت‌های فسیلی دارد. پس از این جنبه می‌توانید به خودتان افتخار کنید. تحقیقات نشان داده‌اند در شهرهایی که بیشتر مردم از خانه کار می‌کنند میزان تغییرات اقلیمی به مراتب متعادل‌تر بوده است.

سخن آخر

کار در خانه می‌تواند هیجان‌انگیز، قدرتمند و حتی پول‌ساز در مقیاسی باور نکردنی باشد، به شرط آنکه نسبت به جوانب مثبت و منفی واقع بین باشید. چه شما یک کارمند فریلنسر باشید، چه در یک شرکت نیمه وقت یا تمام وقت که فقط در روزهای خاصی به دفتر سر می‌زند، این راهی برای فرار از روزمرگی است. اما مسئولیت‌های دیگری نیز وجود دارد که همراه با آزادی عمل می‌آیند.

نیازی به ذکر برنامه ریزی، آینده نگری، انضباط شخصی و تمرکز نیست مخصوصاً وقتی این همه درباره‌اش گفتیم و آه، بله، ساعت‌ها تلاش بی وقفه. همان‌طور که بسیاری از کارمندان مستقر در خانه به شما خواهند گفت کار در خانه کار ساده‌تری نیست – فقط مکان دیگری است. همین. و مختصات خاص خودش را هم دارد.

کار در خانه می‌تواند عالی باشد اما شما باید بدانید که درگیر چه چیزهایی هستید. اگر این کار را انجام دهید و برنامه‌ای برای به دست آوردن این مهارت‌ها تنظیم کنید، می‌توانید کار در خانه را نیز برای خودتان به یک فرصت ایده‌آل تبدیل کنید.

مقالات مرتبط

پاسخ‌ها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

پاپ اپ بالای صفحه برای دوره

درخواست مشاوره دوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم دوره تکنیکال

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم پاپ اپ مشاوره