سئو کار کیست؟ چگونه یک سئوکار حرفه ‌ای شویم؟

سئو کار کیست

سئو کار کیست؟

متخصص سئو که با عنوان سئوکار نیز شناخته می‌ شود، کسی است که سایت‌ها را برای دستیابی به رتبه‌های بالاتر در موتورهای جستجو مانند گوگل، بهینه سازی می‌ کند. اگر بخواهم ساده‌تر بگویم: یک متخصص سئو شخصی است که می‌داند چگونه مخاطبین بیشتری را به سایت بیاورد، چگونه به صفحه اول گوگل برسد و در رتبه‌های بالا بماند.

اگر در ابتدا هستید و اطلاعاتی از سئو نمیدانید بهتون پیشنهاد میکنیم مقاله سئو چیست را مطالعه کنید.

مهارت‌ های لازم برای یک متخصص سئو

بهترین متخصصان سئو افرادی هستند که در زمینه‌های مختلف بازاریابی دیجیتال یا کانال های دیجیتال مارکتینگ، مهارت دارند. در این قسمت توانایی لازم برای یک سئوکار را به طور مختصر آورده‌ ام:

 • توانایی پیداکردن کلمات کلیدی با حجم بالا و کم رقابت
 • درک اولیه از HTML
 • دانستن اینکه چگونه و کجا کلمات کلیدی را به یک صفحه وب اضافه کنیم
 • مهارت‌ های کپی رایتینگ متوسط تا پیشرفته
 • تسلط بر تولید محتوای بصری مانند ویدئو و اینفوگرافیک
 • توانایی در پیداکردن روش‌های تبلیغ برند و ایجاد لینک به صفحات کلیدی
 • درک چگونگی تأثیر سئو تکنیکال بر رتبه بندی و توانایی کار با عواملی فنی مؤثر در سایت
 • آشنایی با ترندهای جدید سئو و تغییرات الگوریتم گوگل

بازار شغلی برای کارشناسان سئو

از آنجایی که شرکت‌ها بهینه‌ سازی موتورهای جستجو را انجام می‌دهند تا از رقبا عقب نمانند، درخواست‌های زیادی برای استخدام متخصصان سئو، وجود دارد. کارشناسان سئو برای کمک به تیم‌های بازاریابی برای جمع آوری ترافیک با کیفیت، کمک به ایجاد کمپین‌های آنلاین موفق و رشد کسب و کارهای جدید استخدام می شوند.

مهارت سئو کار

این روزها انتظار می‌رود که یک سئوکار مسئول حدود نیمی از ترافیک متوسط سایت باشد. با توجه به اینکه سایت‌هایی موفق پنج رتبه برتر را در صفحه اول گوگل حفظ می‌کنند و تقریباً 68 درصد کلیک‌ها را دریافت کنند، کسب رتبه بالا می‌تواند تأثیر فوق العاده ای بر رشد و درآمد کسب و کارها داشته باشد.

چه در حال حاضر یک متخصص سئو هستید یا در حال مطالعه و یادگیری اصول آن هستید، این نکته را بدانید که شغل سئو نوید بخش هیجان و پتانسیل فوق العاده ای برای رشد است. در ضمن با دانش و مهارت خود در سئو می‌توانید در زمینه‌های مانند بازاریابی محتوا، مشاوره کسب و کار، و تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز فعالیت داشته‌باشید.

مسئولیت های شغلی یک سئو کار:

بسیاری از مسئولیت ‌ها در این شغل مربوط به اجزای مختلف استراتژی سئو است. روزهای شما در یک شغل معمولی سئو دارای تنوع زیادی خواهد بود و مسئولیت ‌های شما احتمالاً شامل موارد زیر خواهد بود:

1. سئو یا بهینه سازی

همان طور که مشخص است، بهینه سازی مهمترین مسئولیت یک متخصص سئو خواهد بود. این قسمت شامل سئو on-page و سئو off-page می‌شود.

 • سئو on-page که از قسمت‌هایی مانند :تولید و بهینه سازی محتوا، استفاده از کلمات کلیدی در تگ‌های هدر، تگ‌ های عنوان و توضیحات متا، درج تصاویر با سایز مناسب و استفاده از text ALT، تحقیق کلمات کلیدی، ایجاد ساختار صحیح برایURL، طراحی سایت با توجه به اصول UX تشکیل می ‌شود.
 • سئو off-page : وبلاگ نویسی یا پست مهمان در سایر سایت‌های مرتبط، افزایش ترافیک از طریق رسانه‌های اجتماعی، لینک بیلدینگ

2. بهینه سازی برای موبایل

از آنجایی که بخش قابل توجهی از جستجوها در دستگاه‌های تلفن همراه انجام می‌شود، گوگل می‌خواهد سایت‌ها برای کاربران تلفن همراه به خوبی کار کنند. تجربه کاربری در تلفن همراه بر سئوی موبایل شما تأثیر می‌گذارد. گوگل اکنون در حال کرال کردن سایت‌ها با رویکرد موبایل محور است، بنابراین اطمینان از بهینه سازی محتوا برای دستگاه‌های تلفن همراه ضروری است.

3. تحقیق کلمات کلیدی

به عنوان یک متخصص سئو، شما تحقیقات کلمات کلیدی را برای تعیین ارتباط و رقابت برای هدف قرار دادن بهترین کلمات کلیدی ممکن برای ایجاد نرخ تبدیل ( مخاطب به مشتری) بالاتر انجام خواهید داد.

4. تجزیه و تحلیل

تجزیه و تحلیل عملکرد سایت، ترافیک و نوع استقبال مخاطبان، بررسی اینکه کدام عملکرد در مورد سئو باعث پیشرفت شده قسمت مهمی از سئو است. شما به طور منظم داده‌ها را ردیابی و تجزیه و تحلیل خواهید کرد تا ببینید چگونه صفحات سایت و کلمات کلیدی کار می‌کنند. البته استفاده از ابزارهایی مانند گوگل سرچ کنسول یا گوگل انالیتیکس هم در این روند به شما کمک خواهندکرد.

برای اینکه بیشتر با ابزارهای سئو آشنا شوید حتما مقاله بهترین ابزار سئو برای آنالیز سایت را مطالعه کنید.

5. لینک بیلدینگ

هنگامی که سایت دیگری به سایت شما لینک می‌شود، به آن بک لینک یا لینک ورودی می‌گویند و این یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی است. این نوع پیوند را به عنوان یک رای اعتماد از یک سایت دیگر در نظر بگیرید. یکی از مسئولیت‌های شما «ساخت پیوند یا لینک بیلدینگ» است که با آن فرصت‌هایی برای وادار کردن سایر ‌سایت‌ها برای پیوند دادن به سایت شما بدون پرداخت هزینه، به دست می‌آورید.

6. همراه بودن با فناوری روز دنیا

اولین گام برای تبدیل شدن به یک متخصص سئو، خواندن مقالاتی است که توسط متخصصان معتبر نوشته شده است. آخرین اخبار را دنبال کنید تا از تغییرات در صنعت بازاریابی و سئو مطلع شوید. حفظ و توسعه توانایی‌ و دانش یک مسئولیت مداوم است.

7. کار با سایر تیم های بازاریابی

در حین انجام تمام این مسئولیت‌ها، متخصص سئو در یک محیط شرکتی وقت خود را صرف کار با سایر تیم‌های بازاریابی برای همسو کردن استراتژی‌ها می‌کند، کار بر روی مواردی مانند:

 • بازاریابی محتوا
 • تبلیغات در گوگل
 • روابط عمومی
 • بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی
 • توسعه سایت

نکات لازم برای یک سئوکار:

چگونه سئوکار شویم

 1. مهارت های خود را توسعه دهید.به دست آوردن شغل در سئو در حالت ایده آل به دو چیز نیاز دارد: مهارت تولید محتوا و مهارت تحلیلی. اکثر متخصصان سئو امروزه یکی از آن ها را دارند و دیگری را توسعه می‌دهند. کارشناسان سئو نویسندگان ماهر و خلاقی هستند. داشتن سابقه نویسندگی قوی برای کسانی که در حرفه سئو هستند مفید است زیرا بهینه سازی محتوا به گونه‌ای که گوگل و مخاطبان آن را درک کنند به خلاقیت نیاز دارد.
 2. اصول سئو را یاد بگیرید.برای متخصص شدن، از اصول اولیه شروع کنید. شما باید درک کنید که چگونه مخاطبان و موتورهای جستجو با هم تعامل دارند و چه کاری می‌توانید برای بهینه سازی محتوا انجام دهید. یادگیری اصول اولیه به سه جزء اصلی خلاصه می شود: انواع محتوایی که کاربران می‌خواهند، انتظار دارند یا نیاز دارند، نحوه عملکرد موتورهای جستجو، ابزارها و تکنیک‌های مورد نیاز برای سئو سایت. بدون داشتن این اطلاعات، ممکن است بتوانید «چی» را توضیح دهید، اما «چرا» را نه.
 3. برای خود یک سایت بسازید.هنگامی که اصول سئو را یادگرفتید، وقت آن می‌رسد که آن‌ها را به صورت عملی کار کنید. تا وقتی که با مشکلات واقعی برخورد نکنید نمی‌توانید از دانش خود استفاده کنید. در ضمن ساختن سایت شخصی بعداً می‌تواند برای شما به صورت یک رزومه عالی عمل کند.
  مهم نیست موضوع سایت چه چیزی باشد، هر رشته ای که در آن ماهر هستید یا به آن علاقه مند باشید. با این روش است که می‌توانید دانش خود را محک بزنید.
 4. نحوه کار موتورهای جستجو را درک کنید ممکن است احساس کنید که سرنوشت شما در دستان موتورهای جستجو است.و این کار را می کند.به همین دلیل است که باید در مورد خزنده ها بدانید.این ربات ها در مورد کیفیت و ارتباط محتوای شما تصمیم می گیرند. چندین عامل کلیدی این تصمیمات را هدایت می کنند.درک هدف جستجو، ارتباط، کیفیت محتوا، پیوندها و قابلیت استفاده به شما کمک می کند تا بهتر درک کنید که چرا الگوریتم ها به روشی که انجام می دهند عمل می کنند.موتورهای جستجو یک جعبه سیاه هستند – آنها اسرار مخفی پشت محصولات خود را فاش نمی کنند.اما شما می توانید از این فاکتورهای شناخته شده برای بهینه سازی سایت خود استفاده کنید و به خودتان کمک کنید.
 5. شبکه خود را گسترش دهیدتبدیل شدن به یک سئوکار به معنای ایجاد یک شبکه از متخصصان سئو است. گروه‌های سئو در لینکدین وجود دارد که می‌توانید به آنها بپیوندید، گسترش دایره متخصصان سئو، دانش و اعتبار شما را در این زمینه افزایش می دهد. برای شروع به ساخت شبکه خود، به منابعی که در دسترس دارید سری بزنید. اگر یک حساب کاربری در لینکدین دارید، می توانید شروع به ایجاد این ارتباطات کنید. همچنین می‌توانید ویدیوهای یوتیوب را برای نکات سریع سئو تماشا کنید.تبدیل شدن به یک متخصص سئو به این معنی نیست که شما باید حرفه خود را به عنوان یک سئوکار شروع کرده و به پایان برسانید. چرخش از یک نقش به نقش سئو و توسعه تخصص شما از آن پس کاملاً ممکن است، فقط باید مایل به یادگیری و سازگاری باشید.
 6. با سئو فنی آشنا شوید سئوی فنی هر کاری است که یک سئوکار انجام می‌دهد تا کرال و index کردن سایت خود را آسان‌تر کنید. سئوی فنی شامل ریسپانسیو بودن در موبایل، سرعت و امنیت سایت و همه مکانیسم‌هایی است که بر نحوه عملکرد یک وب سایت تأثیر می‌گذارد. این عوامل در میزان رتبه سایت در موتورهای جستجو نقش دارند. شما می‌توانید محتوای شگفت انگیزی داشته باشید، اما سایتی کند یا با خطاهای زیاد به عملکرد شما آسیب می‌زند.

نکته پایانی:

برای تبدیل شدن به یک سئوکار خبره به یاد داشته‌باشید که از اشتباهات خود درس بگیرید و روش‌ هایی را که به موفقیت انجامیده‌اند را تکرار کنید. سئو یک علم دقیق نیست و کارشناسان از طریق آزمون و خطا چیزهای زیادی یاد می‌گیرند. اشتباهات اجتناب ناپذیر هستند.از آنها یاد بگیرید و ادامه دهید. متخصص سئو بودن دنیایی از فرصت‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما می‌توانید نقشی حیاتی در راه اندازی یک استارت آپ داشته باشید یا حتی حضور آنلاین یک شرکت 50 ساله را ارتقا دهید. شما می توانید به یک فرد کمک کنید تا مخاطبان جدیدی را جذب کند یا به یک فروشگاه کوچک کمک کنید تا به اهدافش برسد.
مهارت‌های زیادی وجود دارد که باید آن را توسعه دهید تا به یک فرد قابل اعتماد در رشته خود تبدیل شوید. اما همه چیز با صبر، صداقت و تلاش برای یادگیری شروع می‌شود.

سؤالات متداول:

 1. آیا سئوکار شدن آسان است؟
  یادگیری سئو سخت است زیرا اطلاعات زیادی برای خواندن در مورد موتورهای جستجو و نحوه عملکرد فرآیند بهینه سازی وجود دارد و این حجم اطلاعات می‌تواند در ابتدا بسیار زیاد باشد.
 2. آیا سئو شغل خوبی است؟
  بله. سئو یک گزینه شغلی خوب است زیرا یکی از پرطرفدارترین مشاغل در زمینه بازاریابی دیجیتال است.
 3. آیا سئو به برنامه نویسی نیاز دارد؟
  پاسخ کوتاه این است: خیر، سئو معمولاً به کدنویسی زیادی نیاز ندارد. شما می‌‌توانید بدون دست زدن به کد، کار سئو را به خوبی انجام دهید. اما پاسخ طولانی تر این است که بله، درک خوب از نحوه کار برنامه نویسی، یا حتی توانایی انجام کمی کدنویسی، همیشه یک مهارت مفید است.
 4. از نظر زمینه کاری دیجیتال مارکتینگ بهتر است یا SEO ؟
  بهینه سازی سئو موثرترین راه برای رشد و گسترش یک کسب و کار کوچک است. 57 درصد از بازاریابان B2B معتقدند که تولید سرنخ توسط SEO در مقایسه با سایر استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال بالاترین است. پس اگر شما بتوانید مهارت‌های خود در سئو را توسعه دهید، حتماً در دیجیتال مارکتینگ هم موفق می‌شوید.

مقالات مرتبط

درخواست خود را ثبت کنید تا با شما تماس بگیریم.

پاپ اپ بالای صفحه برای دوره

درخواست مشاوره دوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم دوره تکنیکال

فرم درخواست مشاوره

درخواست خود را ثبت کنید تیم فروش در اولین فرصت با شما تماس میگیرند.

فرم پاپ اپ مشاوره